Biografia

Leokadia Makarska-Čermák to artystyczny pseudonim Leokadii Čermákovej, z domu Makarskiej. Już po ukończeniu szkoły średniej w Polsce otrzymuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na studia za granicą.

Zdobywa tytuł magistra w dziedzinie architektury wnętrz w byłej Czechosłowacji gdzie wychodzi za mąż i pracuje jako architekt.

Następnie wykłada architekturę wnętrz oraz specjalizuje się w artystycznej konserwacji zabytkowych wnętrz. Dodatkowo, zdobywa liczne nagrody na wystawach sztuk pięknych i Art Expo Projektowanie Wnętrz. Zgłębia swoją wiedzę artystyczną w dziedzinie rysunku, malarstwa i rzeźby w Czechosłowacji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.

W czasie pobytu we Włoszech studiuje malarstwo w Bolonii pod opieką wybitnych profesorów: F. Brunetti, D. Casile i N. Noce.

W Stanach Zjednoczonych pracuje jako kurator sztuki i doradca w sprawach architektury wnętrz i antyków, przywraca dawną świetność amerykańskiej opery – Grand Prospect Hall – zbudowanej w 1892 roku w Brooklynie.

W 2009 roku Leokadia Makarska-Čermák kończy studia na Uniwersytecie Nowojorskim z tytułem Bachelor of Arts na kierunkach Administracja Sztuki i Historia Sztuki. Artystka jest też członkiem Stowarzyszenia Amerykańskich Portrecistów i Kongresu Włosko-Amerykańskich Organizacji.

 

Lista zaszczytów Leokadii Makarskiej-Čermák obejmuje prezentacje oryginalnych portretów olejnych takich osobistości, jak:

Prezydent Republiki Czeskiej Václav Havel,

Matka Teresa z Kalkuty,

Papież Jan Paweł II

Burmistrzów Nowego Jorku, a wśród nich / między innymi:

Rudolph W. Giuliani

Michael R. Bloomberg

czy amerykański Senator Charles E. Schumer
oraz wielu innych.

 

Dorobek twórczy Leokadii Makarskiej-Čermák zostaje wyróżniony przez media

w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Jest zapraszana do programów TVP Wrocław “Fakty” i “Weekend Z”, a także Polsat News WNYE i Studio3 polsko-amerykańskiej telewizji. Jako gość specjalny brała udział w audycjach Radia ZET we Wrocławiu oraz polskiego Radia Rytm w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w nagraniach do programu “Sztukomania”.

Audycje z niektórych tych programów są umieszczone na YouTube.